6’lı masadaki ayrışma belediyelere sıçradı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ortak adaylık konusunda “millet sizi göreve çağırıyor” diyerek seslendiği ABB ve İBB başkanları, sosyal medya üzerinden verdikleri “Kılıçdaroğlu’nun iradesine saygılıyız” mesajlarının ardından dün de CHP lideri ile bir araya geldi. Hatay dışındaki CHP’li büyükşehir belediye başkanları ile genel merkezde görüşen Kemal Kılıçdaroğlu, Akşener’e bir yanına Mansur Yavaş’ı diğer yanına Ekrem İmamoğlu’nu alarak başkanlarıyla çektirdiği toplu pozla yanıt verdi.

Tüm bu gelişmeler Ankara’nın siyasi nabzını yükseltirken, sıcak gündem Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde de harareti yükseltti.

Ankara’daki gelişmeleri Çınar şu ifadelerle aktardır:

“Restin hemen ardından masada gerginlik yaşanmadı. Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis’inde de gelişmeler var. Yerel seçimlerden sonra İYİ Parti Belediye Meclisi’nde grup kurabilmesi için CHP’li bazı isimler İYİ Parti’ye geçmişti. Altılı Masa’daki krizin hemen ardından İYİ Parti’deki CHP’li isimler istifa ettirildi.

Bu durum Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Mansur Yavaş’a yakın isimlerde rahatsızlık yarattı.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in Cumhurbaşkanı adayı olsun dediği iki isim Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’ydu. İki belediye başkanı İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ile görüştü mü? Görüşme gerçekleşmedi. Şöyle bir gerekçe var. Yavaş ve İmamoğlu’nun görüşmede iradelerinin CHP Genel Başkanı’na bağlı olduğu aday olarak da Kılıçdaroğlu’nu görmek istediklerini iletecekleri duyurulmuştu.

İYİ Parti’nin, “ne bizim böyle bir talebimiz olmuştur ne de onların açıklaması olmuştur” şeklinde ifadesi vardı. Bu da CHP’den yapılan açıklamanın İYİ Parti kanadında rahatsızlık oluşturduğu, böyle bir açıklama yapılmasının amacının görüşmenin iptal edilmek istenmesi olduğu şeklinde yorumlandı.”

6 MART GÜNÜ ADAY AÇIKLANACAK

6’lı masada yaşanan krizin ardından CHP, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi liderleri bir araya geldi. Yapılan açıklamada, “6 Mart Pazartesi günü tekrar Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde bir araya geleceğiz. Ortak bir anlayışa ulaştığımız Cumhurbaşkanı adayımız ve geçiş süreci yol haritası konusunda nihai açıklamayı kamuoyu ile paylaşacağız.” ifadeleri yer aldı.

İYİ PARTİLİ PAÇACI’DAN ERSAN ŞEN AÇIKLAMASI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, hukukçu Profesör Ersan Şen’in cumhurbaşkanı adaylığı için, “Sadece televizyonda izledik. Bir görüşmemiz olmadı” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, parti genel merkezinin girişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Paçacı, cumhurbaşkanlığı adaylığı için hukukçu Ersan Şen ile görüşme konusunun sorulması üzerine, “Henüz bir şey bilmiyoruz. Sadece televizyonda izledik. Bir görüşmemiz olmadı” diye yanıt verdi.

İYİ PARTİ’DEN İSTİFALAR SİSTEMİ KİLİTLEDİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’ya yönelik sert açıklamalarının ardından başlayan istifa furyası e-Devlet sistemini kilitledi. E-Devlet üzerinden Yargıtay Başkanlığı’nın Siyasi Parti Üyeliğini Sonlandırma bölümüne girerek istifa etmek isteyenler ekranda “şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır” yazısıyla karşılaşıyor. İYİ Parti üyeliğinden istifa edenlerin sayısı binlerle ifade edilirken, parti teşkilatları ve üyeliklerinden istifaların sürdüğü bilgisi alındı. İstifa eden üyeler bu tavırlarını sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. İYİ Parti Ankara Milletvekili Ayhan Altıntaş da “Son siyasi gelişmeler ışığında, gördüğüm lüzum üzerine İYİ Parti’den istifa ettiğimi kamuoyuna saygıyla duyururum” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir