Birlikte Çok Yemek mi Yoksa Aynı Yatağı Paylaşmak mı? Yeni Evlenen Çiftlerin Hızla Kilo Almalarının Nedenleri

Beslenme ve evlilik ile ilgili yapılan araştırmalara göre yeni evlenen çiftler hızla kilo almaya başlıyor. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de böyle bir gerçek var. Bu içerikte çiftlerin neden kilo aldığını bazı araştırma sonuçları ile birlikte ele aldık. İyi okumalar dileriz.

Bir ilişki içerisinde olmak güzel olsa da bazı yan etkileri vardır. Aşık olmak mutlu hissettirebilir ancak beslenme alışkanlıklarımızın dışına çıkabilir hatta tamamen sağlığımızı arka plana atabiliriz. Evlendikten sonra eşlerin kilo alması buna en iyi örnektir. Nasıl mı?

Evlilik ve beslenme ile ilgili yapılan anketler çift olmanın insanların üzerindeki bazı etkileri olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bunlardan ilki evli insanların artık en iyi şekilde görünmek için baskı hissetmemesidir.

Seattle merkezli bir diyetisyen beslenme uzmanı Angel Planells, 2018 yılında yaptığı bir araştırmada bekarların sigara içmemek ya da fast food gıdalar tüketmemek gibi sağlıklı alışkanlıklara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu, bunun aksine evli çiftlerin normal kiloda olma olasılığının düşük olduğunu ortaya koydu.

Bunun nedeni çiftlerin dışarıda yemek yeme imkanının çok olması, beraberken yemek siparişi verme oranlarının yüksekliği ve en başta da belirttiğim gibi artık çiftler arasında “dışarıdan nasıl gözüküyorum” baskısının azalmış olmasıdır. Peki çiftler ne yapıyorlar da kilo alıyorlar?

Bekarlar, öğle ve akşam yemeği rutinlerine daha sadık kalırken çiftler önceki beslenme rutinlerinin dışına çıkıyorlar. Haliyle dışarıda yemek yemek de daha fazla şeker, yağ ve sodyum tüketmelerine yol açıyor.

Diğer bir gösterge de eşin sağlıksız beslenme alışkanlıklarını benimsemektir. İnsan, çift olduğu kişinin beslenme alışkanlığına ortak olabilir, eğer karşıdaki çok yemek yiyorsa onun gibi daha sık yemek tüketebilir. Bu da kişinin hızla kilo almasına yol açar.

Bunun dışında araştırmalara göre çiftlerin özel günleri kutlamak için alkol aldığı ya da daha kalorili şeyler yediği gözlemlenmiştir. Beslenme uzmanlarına göre hem kadın hem de erkekler için geçerli olan bir fenomendir bu. İnsanların çift olduktan sonra aldığı günlük kalorinin oranının yüzde 11 arttığı görülmüştür.

2015 yılında yapılan bir çalışma ise çiftlerin beraberken yüksek yağlı gıdalar yeme isteğinin bekarlara göre daha yüksek olduğunu iddia etmiştir. Evlendikten sonra kilo alımının bir diğer sebebi de çift olarak fazla takılmak ve maalesef egzersiz aktivitelerini geri plana atmaktır.

Eylül 2017’de Sosyal ve Kişisel İlişkiler Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre çift olmak insanları daha fazla yaklaştırıyor ve bu yüzden kişiler kanepede oturarak daha fazla vakit geçiriyor. Dolayısıyla aktivite yapma durumu da giderek azalıyor.

Bir diğer çarpıcı çıkarım ise aynı yatağı paylaşmak! Evet, yanlış okumadınız, aynı yatağı paylaşmak kaliteli uykudan feragat etmek demek. Ulusal Uyku Vakfı’na göre eşle aynı yatakta uyumak gece rahatsızlıklarını yüzde 50 artırabiliyor. Eğer erkek horluyorsa uyku sorunları kadınlarda daha yaygın oluyor.

Sonuç olarak birlikte olan kişiler, sağlıklı beslenmekten çok beraber vakit geçirmenin zevkine odaklanıyor. Bu da çiftlerin kilo almasına neden oluyor. Ayrıca görünüm konusunda eskisi kadar baskı olmaması da çiftleri beslenme konusuna yalnız olduğu zamanlardaki gibi önem vermemeye itiyor.

Eşle vakit geçirmek keyifli olabilir ancak yukarıda bahsedilen çıkarımlar sizin hayatınız için de geçerliyse beslenme ve spor düzeninizi yeniden gözden geçirmekte fayda var. Çünkü insan sağlığı, karşıdaki insanın rutinine teslim edilmeyecek kadar hassas bir konudur.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizin evliliğinizde ya da ilişkinizde de benzer sorunlar var mı? Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir