Düğün kıyafetleri mağaza zinciri David’s Bridal’tan ”iflas koruma” başvurusu

Dünyayı iki yıl kasıp kavuran Covid-19 pandemisi, özellikle gelişmiş ülkelerde kentlerde yaşayanların alışkanlıklarında büyük değişimlere neden oldu. Genç nüfusta kariyer yapma ve para kazanma hırsının azaldığı gözlenirken, hayatın tadını çıkarma eğilimi güçlendi. Alışkanlıkların değişimi ekonomik aktiviteleri de etkiliyor. Bazı sektör ve şirketler bu durumdan olumsuz etkilenirken, bazıları zorlanıyor.

Gazete Oksijen’deki habere göre Son dönemde zorlanan şirketlere en güzel örnek ABD’nin ünlü düğün kıyafeti zincirlerinden David’s Bridal. Çoğunluğu ABD’de olmak üzere Kanada ve İngiltere dahil 294 mağazası bulunan David’s Bridal iflas koruma başvurusu yapmak zorunda kaldı.

PANDEMİ SONRASI DÜĞÜN SAYISI DÜŞTÜ

The Wall Street Journal’in haberine göre pandemi sonrası düğün sayısının düşmesi şirketi olumsuz etkiledi. Pandeminin çok etkili olduğu 2020 yılında ABD’deki düğün sayısı son 121 yılın en düşük seviyesine inmişti. 2022’de 1.9 milyona çıkan düğün sayısı hala 2.2 milyon olan pandemi öncesi trendin altında. Pandemiden sonra ABD’de geleneksel olmayan tarzda evlilik töreni yapma eğilimi de güçleniyor.

David’s Bridal’ın iflas koruma dosyasına göre fiziki mağazalardaki müşteri sayısı düşerken, online dikim veya prova randevusu alanların sayısı da yüzde 22 geriledi. Şirketi zorlayan eğilimlerden biri de, geleneksel düğün törenleri yapanların Vera Wang benzeri pahalı ve kar marjı yüksek ürünler yerine, çok daha sade ve ucuz kıyafetleri tercih etmesi. Düşük kar marjlı ürünler, geniş metrekarelere sahip mağazalarında 9.700 civarında personel çalıştıran David’s Bridal’ın operasyon giderlerini karşılamaya yetmedi.

10 YILDA PAZAR PAYI YARIYA DÜŞTÜ

Moda endüstrisinden haberler veren WWD’nin analizine göre 2012 yılında özel sermaye şirketi Clayton, Dublier&Rice’a 1.05 milyar dolara satılan David’s Bridal’ın o dönemdeki pazar payı yüzde 36 seviyesindeydi. Aradan geçen 10 yılda 70 yıllık şirketin pazar payı yarı yarıya gerileyerek yüzde 18’e düştü. Şirket 2022’de 760 milyon dolar satış hasılatı elde etti. David’s Bridal iflas korumaya başvurduğunda nakit varlıkları 4 milyon dolar seviyesine inmişti.

Küresel Düğün Kıyafetleri Endüstrisi Raporu’na göre 2020 yılında sektörde 55.5 milyar dolarlık satış hasılatı elde edildi. Bu rakamın 2026 yılında küresel çapta 69.9 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir