HÜDA PAR AKP’den ne istedi

Kamuoyunda adı Hizbullah ile anılan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR), 2015’teki milletvekili seçimlerine bağımsız adaylarla girmişti ve Adana, Batman, Diyarbakır, Van, Bingöl, Bitlis, Mardin ile Şanlıurfa’da oylamaya katılmıştı. 2018’de ise parti olarak giren HÜDA PAR, Türkiye genelinde 157 bin oy (yüzde 0.37) almıştı.

Milliyet gazetesinden Namık Durukan’ın haberine göre parti, AKP ve MHP’nin başını çektiği Cumhur İttifakı ile seçimlere girilmesi için iktidar partisiyle yaptığı görüşmelerde güçlü olduğu Batman ile blok oy potansiyeli bulunan 8 ilden seçilecek sıradan adaylık talep etti.

İlk görüşmede dile getirilen bu talebin, daha sonraki görüşmede bir miktar artırıldığı da öne sürüldü.

YAPICIOĞLU: MİLLETVEKİLLİĞİ PAZARLIĞI YOK, MHP İLE SORUN YAŞAMADIK

Ankara kulislerinde HÜDA PAR ve Cumhur İttifakı arasındaki pazarlığı yapılan vekillik sayısı tartışılırken Zekeriya Yapıcıoğlu bugün Türkiye gazetesine bir açıklama yaparak “AK Parti ile görüşme sürecinde milletvekili pazarlığı yok, yalnızca ülke ve milletimizin menfaatlerini önceliyoruz, MHP ile de herhangi bir sorun yaşamadık” dedi.

HDP ile kıyaslanmalarına tepki gösteren Zekeriya Yapıcıoğlu “Hüda Par üzerinden Cumhur İttifakı ve AK Parti’yi yıpratma yaklaşımını ahlaki bulmuyoruz” diye konuştu. ‘Özerklik istemiyoruz’ vurgusunda bulunan Hüda Par Genel Başkanı “Bizi zoraki yöntemlerle kötü göstermeye çalışanlar ittifak hâlinde oldukları diğer yapıyı masumlaştırıyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*