Pentagon’dan gizli belgeler sızmaya devam ediyor: “Ukrayna’nın füze stoku yakında tükenebilir”

23 Şubat tarihli bir gizli belgede, Ukrayna’nın elindeki Sovyet döneminden kalma S-300’lerin füzelerinin 2 Mayıs’a kadar tükenebileceği belirtildi. 28 Şubat tarihli bir başka belgede ise, Kiev güçlerine ait Sovyet yapımı Buk füze sistemlerinin mermilerinin de nisan ortasına kadar bitebileceği yazıldı.

ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın (NYT) aktardığına göre, söz konusu füze sistemleri, Ukrayna’nın Rus savaş jetlerine ve bombardıman uçaklarına karşı savunmasının yüzde 89’unu oluşturuyor. Ayrıca belgelerde doğrudan cephedeki Ukraynalı askerleri koruyan hava savunma sistemlerinin mermilerinin de 23 Mayıs’ta tükenebileceği belirtildi.

Öte yandan belgelerdeki tahminlerin, söz konusu dönemdeki mermi kullanma oranlarından yola çıkılarak yapıldığı, bu oranın halihazırda değişip değişmediğininse tespit edilemediği bildirildi.

NYT’ye konuşan ve kimliklerini paylaşmayan ABD’li yetkililer, mühimmatların tükenmesi gibi bir senaryoda, Rus savaş jetlerinin ve bombardıman uçaklarının topçu mevzilerine ve askeri birliklerin bulunduğu noktalara çok daha kolay saldırı düzenleyebileceğine dikkat çekti.

Belgelerde Türkiye de yer almıştı

Daha önce gündeme gelen bir başka belgede ise Rusya’nın paralı asker gücü Wagner’in silah almak için Türkiye’ye geldiği yönünde haberler gündeme getirilmişti. İstihbarat belgelerinde, Rus paralı asker grubu Wagner’e bağlı kişilerin şubatta Türkiye’ye bir ziyaret düzenleyerek silah satın almak için görüşmeler yürüttüğü iddiası yer almıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*