2 Gün Sonra Yürürlüğe Giriyor: Başka Banka Hesabına Para Gönderirken Artık Beklemek Zorundasınız!

TCMB’den yapılan açıklamada, bankacılık sektöründe yer alan TL likiditeyi sıkılaştıracak yeni adımlar duyuruldu. Alınan kararların gün içi likidite ile ilişkili olmasından ötürü, mevduat faizlerinde anlamlı bir etki yaratması beklenmezken, kararların EFT kanalı ile yapılan para transfer süreçlerine ilişkin bazı değişiklikleri içermesi bekleniyor.

15 MART İTİBARIYLA YÜRÜRLE GİRECEK

21 Aralık 2021 tarihinde hayata geçirilen Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasını tasfiye sürecine yaz aylarında start veren TCMB, havuzdaki parayı eritmek için peş peşe zorunlu karşılık adımlarına başvurmuştu. Piyasalardaki likidite dengesini değiştiren bu kararlar, dolaylı olarak bankaların TL mevduat faizlerinde de oynaklık yaşanmasına neden olmuştu.

Bugün açıklanan zorunlu karşılık adımlarında ise değişiklikler, gün içi likidite miktarı ile sınırlı tutuldu. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda alınan ve piyasalardaki fazla likiditenin büyük bir bölümünün Merkez Bankası’na çekilmesine neden olan, bu nedenle de tekrar net fonlama işleminin yaşandığı ve nihayetinde BIST reponun politika faizinin altına düşmesini durduran ve mevduat faizlerini yukarı yönlü iten uygulama, alınan bu karar için geçerli olmayacak. Bir başka deyişle atılacak yeni adımın temel etkisi, mevduat faizlerinde değil bankalararası para transfer uygulamalarında yaşanacak.

BANKALARARASI PARA TRANSFER SÜREÇLERİ YAVAŞLAYACAK

Alınan karar, özellikle 31 Mart seçimleri öncesinde piyasalarda yaşanan aşırı hareketlenmeyi yavaşlatmaya yönelik amaçlar taşıyor. Bu nedenle, ilk olarak 1 Ocak 2021 tarihinde hayata geçirilen ve farklı banka müşterilerinin birbirlerine 7 gün 24 saat para göndermesi ilkesine dayanan FAST sistemi dışında EFT ile gönderilen para transfer işlemlerinin süresinde değişiklik meydana gelecek.

Yılın ilk ayında 20 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseltilen FAST transfer limitini aşan para gönderim işlemleri, EFT kanalı ile yapılabiliyor. FAST ile yollanan paralar saniyeler içerisinde karşı tarafa iletilse de, EFT işlemlerinde bu durum birkaç dakikalık beklemelere neden olmaktaydı.

Bugün alınan karar sonrasında, 50 bin lirayı aşan para transferlerinde ödemenin karşı tarafa iletilme süresi yaklaşık 2 ile 3 kat artış göstermiş olacak. Bu nedenle büyük miktarda yapılacak ödemelerde paranın sizin hesabınızdan kesildiği ancak dakikalarca karşı tarafa iletilmediği bir durumda panik yapmayarak, beklemeye devam etmeniz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir