Saat 09.00’da çalışmalar durdurulduysa bu kamyonlar ne yapıyordu

Erzincan İliç’teki maden faciasında ikinci gün geride kalırken felaketle ilgili tutarsız savunmalar ve yanıtlanmayan sorular varlığını koruyor. 9 madenci hala 10 milyon tonluk atık toprağın altında… Facia Türk basını için ise bir sınava dönüşmüş durumda…

Madencilerin faciadan bir gün önce çatlaklar olduğunu dile getirdiği, siyanürlü toprağın biriktirildiği kitlenin altına işçilerin uyuması için konteynerler konulduğu iddiaları ciddi bir denetim ihmaline işaret ediyor.

Madencilerin bir gün önceden facianın işaretlerini gördüklerini ifade etmelerine rağmen Hürriyet gazetesi bugün “Facia 5.5 saat önce geliyorum demiş” manşetiyle yayımlandı. Üstelik Demirören Medya Grubu’ndaki diğer yayın organlarında da yer alan haberde, “Liç alanında sabah 09.00’da yapılan rutin kontrollerde çatlak olduğu tespit edildi. Çalışmalar hemen durduruldu” ifadeleri yer alıyor. Oysa AA’nın da servis ettiği görüntülerde iş kamyonlarının facia anında çalışmalarını sürdürdükleri görülüyor.

HÜRRİYET Mİ HAKLI KAMYONLAR MI?
AA’nın servis ettiği görüntülerde, facianın yaşandığı 14.30 sularında toprağın geldiğini gören hafriyat kamyonlarının geri geri giderek son anda kurtulduğu görülüyor. Bir diğer kamyonun ise yüklü bir şekilde çalışma sahasından geldiği kameraya yansıyor.

İşte ‘09.00’da çalışmalar durduruldu’ denilen iddiaları çürüten o görüntüler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir